Nechajte sa počuť
Najstarší hudobný nástroj
Najstarším hudobným nástrojom, ktorý ľudstvo používa, sú ľudské hlasivky. Po tisíce rokov spev ľudí sprevádzal pri náboženských rituáloch a obradoch, pri práci, hre, love, výchove detí, v čase radosti i smútku. Tón a farba hlasu sú dané anatomickými vlastnosťami každého jednotlivca. Nakoľko sú určité aj anatomické predispozície dané tiež geneticky, nachádzame zvláštnosti v hlasovom a tónovom sfarbení, intonácii a prejave ako takom u rôznych národov. Azda najšpecifickejšími sú hlasy Afričanov. Ich spevácky prejav obsahuje širšie spektrum a tónový, alebo hlasový rozsah, je o čosi posunutý voči pre nás „primeranému“ hlasovému rozsahu. Od štýlu africkej ľudovej hudby si prevzali a prisvojili niektoré prvky swingový hudobníci. Je to napríklad prejav akéhosi oslovenia, či zvolávania a spätnej odpovede, tiež určité pokriky, výkriky zúfalstva, či povzbudivé hulákanie, ktoré si medzi sebou vymieňali otroci na americkom kontinente. Tiež svetovú hudbu do veľkej miery poznačil Afroamerický spevácky štýl. Toto sa zvlášť prejavilo v dvadsiatom storočí.
Azda najznámejším jazzmanom dvadsiateho storočia bol Louis Armstrong (asi 1898, New Orleans – 1971, New York). Okrem toho, že bol bravúrnym trubkárom, kornetistom, spopularizoval tiež tzv. scat, alebo spev bez textu. Jeho vokálne variácie zneli ako akési dunenie bubnu. Nie len svojim hlboko posadeným hlasom, širokým tónovým rozsahom, ale aj zavedením rôznych nových rytmických variácií, kompozičnou štruktúrou, ktorou hudbu obohatil, sa stal veľmi špecifickým a individualistickým typom speváka.
Hudobný kritici a významní umelci na podobnú kvalitatívnu úroveň, ako Louisa Armstronga , pripisovali aj legendárnu speváčku Billie Holiday (1915, Baltimore – 1959, New York). Výnimočne dokázala zo svojim hlasovým prejavom zaobchádzať, stala sa priekupníčkou „intímneho mikrofónneho prejavu“ s dôrazom na drobné nuansy a formu rytmu. Svojim tiež veľmi výnimočným hlasom pripomínala zvuk saxofónu, čo spontánne využívala bez toho, aby to bolo jej cieleným zámerom.
Kontakt
saxofonservis.sk
Kozárovce 500
Kozárovce
93522
0903374663
info@saxofonservis.sk obchod@hudbaazvuk.sk